مسابقه اینترنتی عکس ماهی‌های بیژن الهی

مسابقه اینترنتی عکس ماهی‌های بیژن الهی

مسابقه اینترنتی عکس ماهی‌های بیژن الهی چیه؟

دیشب کتاب جوانی از بیژن الهی رو که امیرحسین خوابگاه جا گذاشته‌بود برداشتم تا یه نگاهی بهش بندازم. تصادفی یه صفحه رو باز کردم که دیدم یه شعری هست به اسم ” چندتا ماهی مرده آرام بر آب می‌آیند”، با خودم گفتم این می‌تونه اسم یکی از عکس‌هام باشه. شعر رو خوندم. دوباره خوندمش. یک بار دیگه هم خوندمش و بعد از نزدیک ۲۰ بار خوندن، کتابو گذاشتم زمین. یه تصویر خیلی قشنگ از شعر توی ذهنم ساخته‌بودم. تصمیم گرفتم یه مسابقه برگزار کنم. “مسابقه اینترنتی عکس ماهی‌های بیژن الهی“.

بیژن الهی کی بود؟

بیژن الهی شاعر و نقاش بود. سال ۲۴ متولد شده بود و سال ۸۹ فوت کرد. الهی شاعر موج نو بود. توی ویکی‌پدیا راجع به شعر موج نو اینجوری نوشته‌شده:

در آستانهٔ دههٔ ۴۰ شمسی نسلی از شُعرا برآمدکه با جداشدن از شیوهٔ نیمایی، جریانی را ایجاد کردند با نوعی خاص از شیوهٔ سرایش، که بعدتر به شعر «موج نو» شهره شد. این شاعران، اکثراً جوانانی بین بیست تا بیست‌وپنج‌ساله بودند که، حیات ادبی آن‌ها از ابتدای همین دهه شروع می‌شد و به همین دلیل تجربهٔ تاریخی شاعران مسن‌تر از خود را نداشتند. تغییرات زندگی اجتماعی مبتنی به شیوهٔ غربی و ترجمه‌هایی متفاوت از ادبیات اروپایی، آبشخور ذهنی این نسل را شکل می‌داد. در نیمهٔ دوم این دهه، موج نو تبدیل به یک حرکت مدرنیستی در فرهنگ ایرانی شد و در داستان، نمایشنامه، تئاتر، سینما و نقاشی تأثیر کرد.

حالا چرا بیژن الهی؟

مدت‌هاست که دنبال فرصتی می‌گردم براهنی و بیژن الهی بخونم. براهنی رو تونستم شروع کنم و یه چیزایی بخونم. حداقل “اسماعیل” رو چند بار خوندم. امّا برای بیژن الهی هیچ کاری نکرده‌بودم. دیشب وقتی اتفاقی یه صفحه رو باز کردم، یه شعر خوندم که خیلی ازش خوشم اومد. اسمِ شعر بود “چند تا ماهی مرده آرام بر آب می‌آیند”. جذبش شدم چون شبیه یکی از عکسام بود. شعر رو چند بار خوندم و هر بار بیشتر از بار قبل ازش خوشم اومد. چرا؟ چون یه تصویر خیلی قشنگ اومد توی ذهنم. حس کردم بیژن الهی یه خاطره رو تونسته با شعرش به خوبی تمام به تصویر بکشه. تصمیم گرفتم به شما هم بگم. امّا بعد فهمیدم می‌تونم این کارو به صورت یه مسابقه انجام بدم که خیلی جذّاب‌تر هم بشه.

شعره چی هست حالا؟

شاید شعر از نظرتون خیلی ساده باشه. که هست. امّا به نظر من یه جورایی سهل ممتنع* ئه:

“شاید…
شاید اگر
از میان علف‌های مبهوت،
به نگرانی ماهی‌ها بپیوندیم،
مهتاب
پرندگانش را
در چشمانمان
بلرزاند
و شاخه‌ها
به دنبالمان
نفس بکشند…”

یعنی الان باید چی‌کار کنیم؟

من موقع خوندن این شعر، یه تصویر اومد توی ذهنم. البته نه به این راحتی ها، فکر کنم نزدیک ۲۰ بار شعرو خوندم. بعضی از شعرا، مخصوصاً توی این سبک، اصلاً برای این نوشته نمی‌شن که برداشتی ازشون بشه. اصلاً لازم نیست معنایی داشته‌باشن امّا این سلیقه‌ی من نیست. به همین خاطر برخوردم با همه‌ی آثار ادبی یا هنری، اینه که توش یه چیز با معنی پیدا کنم، یه حرف یا یه پیام پیدا بکنم و این که همیشه یه برداشت از یه کار داشته‌باشم. از این شعر هم یه برداشت داشتم. در واقع حس کردم بیژن الهی سعی کرده یه خاطره رو اینطور برای مخاطبش به تصویر بکشه. شما باید این داستان/خاطره/تصویر رو برای من بفرستین و توی مسابقه شرکت کنین. :)))

جایزه و ایناش چی اون وقت؟

جایزه‌ش خیلی خیلی ناقابله. در واقع از نظر من جزو ناقابل‌ترین چیز‌های دنیا س. امّا امیدوارم که براتون ارزش معنوی داشته باشه. چون که معنا مهمه. :)))
به دو نفری که توی این مسابقه انتخاب بشن، عکس خودم رو، یعنی همین عکسی که مربوط به شعر بیژن الهی هست، به صورت تابلو هدیه می‌دم. یعنی اگر اون برنده‌ی خوش‌شانس تهرانی باشه، تابلو رو براش پیک می‌کنیم و اگر در جای دیگری از میهن عزیزم باشه، تابلو براش پست می‌شه.

کدوم دو نفر جایزه می‌گیرن؟

اول قصد داشتم فقط به کسی هدیه بدم که تصویر و داستانی که از شعر برداشت کرده، شبیه به مال من باشه. دوست داشتم ببینم کسی دیگه هم هست که مثل من به این ماهیا نگاه کرده باشه؟ امّا از اون جایی که دیدم ممکنه این کار خیلی دیکتاتوری به نظر برسه، تصمیم گرفتم به کسی که برداشت متفاوتی کرده امّا برداشتش جالب بوده هم جایزه بدم. البته باز هم داورش من ام به هر حال. از شرّم نمی‌شه خلاص شد 🙁

* سهل ممتنع: قطعه ای (شعر یا نثر) که در ظاهر آسان نماید، ولی نظیر آن گفتن مشکل باشد. (از فرهنگ فارسی معین).

شرکت تو مسابقه

فقط کافیه فرم زیر رو پر کنی:


مسابقه اینترنتی عکس ماهی‌های بیژن الهی

اینا رو هم بخون

۲ دیدگاه

  1. شماره تلفن رو وقتی خواستم تو مسابقه شرکت کنم نشد وارد کنم. حالا من اشنام برا بقیه که غریبن مشکل رو برطرف کن . مرسی از سایت خوبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *